Jak zadbać o paznokcie jesienią?

Jesień, choć piękna i kolorowa jest porą roku, która negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz urodę. W jesienne dni można zauważyć pogarszający się stan skóry, włosów oraz paznokci.
Aby przywrócić im blask i dobrą kondycję, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jak to zrobić? Jakie zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki warto stosować na paznokcie jesienią?

Jak dbać o paznokcie jesienią?

Podstawą dbania o paznokcie jesienią jest odpowiednia dieta. Ta właściwa powinna zawierać produkty bogate w krzem i cynk, czyli pierwiastki zmniejszające łamliwość paznokci oraz wzmacniające ich płytkę. Krzem i cynk obecne są w jesiennych warzywach i owocach takich jak: rzodkiewka, kalarepa, seler, dynia, orzechy, migdały, pestki dyni oraz słonecznika.

Paznokcie jesienią

Jakie zabiegi stosować na paznokcie jesienią?

Dietę bogatą w krzem i cynk warto wspierać zabiegami pielęgnacyjnymi. Wiele z nich można przeprowadzić w domowym zaciszu. Takim zabiegiem jest np. stosowanie oliwek i odżywek z tagomago.pl/collections/sally-hansen od Sally Hansen. Regularne aplikowanie tych kosmetyków skutecznie nawilży paznokcie, utwardzi płytkę oraz zapobiegnie jej rozdwajaniu się.

Odżywki do paznokci na jesień to przede wszystkim te zawierające krzem i cynk, o właściwościach wzmacniających. W dobrych odżywkach do paznokci pojawiać mogą się też kompleksy witamin, ceramidy, wapń, kreatyna, retinol, peptyny miedzi, kwasy omega 3 i soja. Jesienią warto wypróbować również odżywki proteinowe. Są one przeznaczone dla słabych, wolno rosnących paznokci. Nakładanie odżywek warto uzupełnić olejowaniem paznokci. Na płytkę pozytywnie wpływają oleje: sezamowy, lniany, makadamia, agranowy. Specyfiki te można nakładać bezpośrednio na paznokcie i skórki wokoło nich lub też zamoczyć dłonie w olejkach/oliwie. Jeśli ma się wolny wieczór, olejku można nie zmywać z dłoni przez całą noc – aby nie zabrudzić pościeli, warto na dłonie założyć bawełniane rękawiczki.

paznokcie jesienią

Jak chronić paznokcie jesienią?

Do ochrony paznokci jesienią warto też wykorzystać domowe maseczki. Jedną z najskuteczniejszych będzie ta z ziemniaka. Aby ją wykonać, wystarczy zetrzeć surowe warzywa na tarce z małym oczkiem i zmieszać z podgrzaną oliwą. Papkę na dłoniach trzyma się ok. 15 minut, a następnie spłukuje ciepłą wodą i delikatnie osusza ręce. Jesienią można też regenerować paznokcie przy pomocy siemienia lnianego, do którego dodaje się mleko i oliwę. W maseczce zanurza się dłonie na co najmniej 15 minut, a następnie resztki papki spłukuje i wmasowuje w ręce oliwkę.

Artykuł zewnętrzny