Pierzga pszczela – co to jest i jakie właściwości posiada?

Pierzga pszczela w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Często kojarzona jest z pokarmem dla
pszczół, ale staje się coraz bardziej popularna wśród ludzi. Jest bogata w witaminy i minerały, a także stanowi dobre
źródło białka. Udowodniono również, że posiada wiele właściwości prozdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, czym są ule i jak je wykorzystać.

Pierzga pszczela – co to i jak powstaje?

Głównym pokarmem pszczół jest pierzga. Powstaje ona z pyłku, który jest przenoszony do ula i zbierany przez pszczoły. Następnie pszczoły mieszają pyłek z miodem i śliną pszczelą, tworząc plastry. Po pewnym czasie następuje proces fermentacji mlekowej, dzięki któremu kołderka staje się w 100 procentach odporna na wszelkie formy pleśni i gnicia. W jednym ulu nie ma możliwości posiadania dużej ilości kołder. Dlatego też, jeśli chcemy mieć jeden kilogram kołder, będziemy potrzebować co najmniej od 6 do 30 ramek. Wszystko zależy od tego, ile pszczół jest obecnych w ulu. Plewka jest wykorzystywana przez pszczelarzy do karmienia pszczół zimą, gdy kwiaty jeszcze nie zakwitły. Należy je przechowywać w odpowiednich warunkach, ponieważ w przeciwnym razie mogą ją zabić szkodniki.

Wygląd i właściwości lecznicze pierzgi pszczelej

Pierzga pszczela wygląda jak ciemnobrązowe grudki o bardzo nieregularnym kształcie. Jest mniej kulista niż drobina czy pyłek. Trudno jest też utrzymać jej konsystencję. Pierzga pszczela jest bogata w składniki odżywcze, więc ma wiele właściwości prozdrowotnych. Ludzie obecnie coraz częściej z niej korzystają. Wbrew temu, co ludzie mogą sądzić, jest ona łatwa do znalezienia. Możemy ją dostać u naszego lokalnego pszczelarza, lub w każdym innym sklepie, który sprzedaje zdrową żywność. Można kupić suplementy diety, które zawierają plastry pszczele jako składnik swoich tabletek. Jest ona również wykorzystywana w medycynie naturalnej.

Pierzga pszczela poprzez swoją regenerację i ogólne wzmocnienie może pozytywnie wpływać na organizm. Zaleca się jej spożywanie po zabiegach operacyjnych. Może być również bardzo pomocne w sytuacjach chronicznego zmęczenia, niedoboru witamin i obciążenia psychicznego. Zalecana jest przy depresji oraz w celu wsparcia układu nerwowego. Pierzga pszczela reguluje również pracę układu pokarmowego, co jest jej kolejną zaletą. Jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu wątroby, pomaga przy zaparciach i biegunkach, a także przyspiesza gojenie się ran. Polecana jest również do stosowania w leczeniu anemii i może być stosowana do zwalczania objawów przeziębienia i grypy.

Cenne składniki występujące w pierzdze pszczelej

Pierzgi pszczele są bogate w składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Do tych składników odżywczych należą:

  • Mikroelementy (żelazo, mangan, miedź, cynk, selen, krzem)
  • Makroelementy (fosfor, potas, sód)
  • Dostępne są zarówno tłuszcze nasycone, jak i nienasycone
  • Aminokwas egzogenny – Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych aminokwasów.
  • Witaminy (B1,B2, B3, i B6, B7; B12; C, E, D. K, i witamina A).

Obecna jest również duża ilość białka (więcej niż w pyłku).

Jak przygotować pierzgę pszczelą? Popularne sposoby

Przy stosowaniu pierzgi pszczelej najpopularniejszą metodą jest sporządzenie naparu, który potem się pije. Ten przepis jest prosty: zagotuj trochę wody i dodaj do niej jedną łyżkę piór pszczelich. Pozostaw na co najmniej jedną noc. Dzięki temu możesz go wypić tuż przed śniadaniem. Można również użyć gorącej wody, ale powinna ona jednak przekraczać 40 stopni Celsjusza. Można też zrobić herbatkę, dodając miód do wody lub stosując napar ziołowy. Jeśli nie lubimy lekko gorzkiego smaku, istnieje wiele suplementów diety, które zawierają ekstrakt z pierzgi pszczelej.

Widzimy, że pierzga pszczela jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Warto sięgać po nią, gdy tylko jest taka możliwość. Nie musimy się martwić o to, że pierzga jest deficytowa, ponieważ można ją znaleźć w każdym sklepie ze zdrową żywnością i suplementami. Domiuroda.pl to jedno z miejsc, w których można kupić pierzgę w formie tabletek.

Artykuł zewnętrzny