Jak zapobiec pękającym ustom?

Pękające usta to zmora wielu osób – zwłaszcza w sezonie zimowym. Jeśli masz wrażliwe wargi i borykasz się ze spierzchniętymi bądź pękającymi ustami, koniecznie sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Przyczyny popękanych ust

Istnieje wiele przyczyn popękanych ust. Najczęściej są one naprawdę błahe i z łatwością je wyeliminujesz. Na gorszą kondycję ust może mieć wpływ częste ich oblizywanie, a także przygryzanie. W takich sytuacjach usta szybko wysychają. Dodatkowo przerwana zostaje ciągłość bardzo delikatnej skóry. Te dwa elementy nie są tak łatwe do wyeliminowania, jeśli odbywają się na tle nerwowym. Jednak warto uświadomić sobie problem i z nim walczyć. Za pękające usta odpowiadać może również suche powietrze, upał, wiatr, mróz, ale również korzystanie z nieodpowiednich kosmetyków. Warto także pamiętać, że pękające kąciki ust sygnalizują prawdopodobny niedobór witamin – przede wszystkim witamin z grupy B, ale również żelaza i cynku.

 

Jak radzić sobie z popękanymi ustami?

Przede wszystkim zrezygnuj z przygryzania i oblizywania. To bardzo niekorzystne dla zdrowia ust. Upewnij się, że nie brakuje Ci żadnych witamin i minerałów, a także wody – odwodnienie również objawia się pękającymi wargami. Jeśli wszystko jest dobrze z Twoim organizmem, czas zabrać się za odpowiednią pielęgnację. Zacznij od wybrania dobrej pomadki do ust – powinna być tłusta i naturalna, zawierać olejki, które wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową oraz chronią przed przesuszeniem. Może to być olej kokosowy, awokado, jojoba czy też masło shea. Zwracaj na to uwagę zwłaszcza zimą, kiedy konieczne jest stosowanie tłustych maseł do ust, a nie delikatnych pomadek nawilżających, które szybko oddają wodę i wysuszają usta. Wargi możesz także wzmocnić za pomocą domowych maseczek. Jak? Wymieszaj miód z masłem shea i nałóż na usta. Zetrzyj po 15 minutach. Zobaczysz, że usta będą miękkie i delikatne jak nigdy.

 

Pękające usta nie muszą być dużym problemem. Wystarczy zauważyć go w porę i sięgnąć po odpowiednie rozwiązania. Na przykład masełko ochronne czy dobra pomadka do ust. Jeśli szukasz kosmetyków, które poradzą sobie z pękającymi wargami, zajrzyj na https://eveline.pl/.

Artykuł zewnętrzny