O czym świadczą zmiany na Twoich paznokciach?

To, jak wyglądają Twoje paznokcie często daje nam informacje w jakiej kondycji jest organizm. Kiedy uważnie im się przyjrzymy możemy dowiedzieć się m.in. jakich minerałów nam brakuje bądź wskażą na określoną chorobę. Dowiedz się co oznaczają dane zmiany na Twoich paznokciach.

Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?

Zdrowe paznokcie mają równą powierzchnię, która mocno przylega do łożyska oraz jednolite, bladoróżowe zabarwienie. Powinny być również odporne na drobne urazy i twarde. Ich funkcją jest ochrona naszych palców przed uszkodzeniami oraz pomagają w chwytaniu i posługiwaniu się przedmiotami. Ich budowa jest taka sama jak włosów – składają się z keratyny, minerałów, wapnia i lipidów.

Paznokcie kształtują się w kieszeni paznokcia, czyli macierzy. Jakiekolwiek uszkodzenie tego miejsca wpływa na wzrost i kształt paznokcia. Aby zachować je w zdrowym stanie należy odpowiednio się odżywiać, unikać długiego moczenia ich w wodzie i kontaktów z różnymi chemikaliami oraz nadmiernie ich nie polerować.

Żółty kolor paznokci – co oznacza?

Żółta płytka najczęściej oznacza zbyt częste malowanie paznokci bez wcześniejszego stosowania bazy, bądź palenie papierosów. Czasem do żółtego zabarwienia przyczynia się za duża ilość karotenu w organizmie. Zmiany te nie są groźne i można się ich pozbyć.

Błękitno-sine zabarwienie

Ten przypadek może mówić o chorobach serca, płuc bądź o zaburzeniu metabolizmu miedzi. Szare zabarwienie jest typowe dla zatrucia się srebrem. Może być to także skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Czarna plamka i czarna linia

Tutaj robi się poważniej – czarna plamka bądź linia, która wraz z wzrostem paznokcia przemieszcza się ku górze, może mówić o czerniaku złośliwym. Należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem

Białe plamki

Pojawienie się wielu małych plamek na paznokciach mówi o kwitnieniu paznokci, czyli niedoborze cynku, wapnia lub białka. Czasem mogą się one ukazać pod wpływem jakiegoś urazu.

Białe linie

Białe linie, które leżą od siebie w równej odległości mogą być objawem niskiego poziomu albumin w osoczu krwi. Pojawiają się one u osób niedożywionych bądź w trakcie chemioterapii. Kiedy stężenie wróci do normy, białe linie znikną.

Pionowe bruzdy

Pojawiają się wraz z wiekiem. Jeżeli jesteś jednak młoda, to mogą być objawem problemów hormonalnych, niedoborem wapnia lub magnezu bądź kłopotów z układem krążenia. Pionowe bruzdy często pojawiają się także u osób chorych na niedoczynność tarczycy i łuszczycę.

Moje paznokcie się rozdwajają, dlaczego?

Rozdwajanie się płytki świadczy o kontakcie z detergentami, brakiem witamin i minerałów w organizmie oraz ich złym skracaniem za pomocą pilnika. Aby poprawić ich kondycję, można stosować odpowiednie suplementy diety, które pomogą w ich powrocie do pierwotnego wyglądu.

Inny kształt paznokcia

Kształt paznokcia nam się nie zmienia. Jeżeli jednak zauważysz że przybiera on inną formę musisz sprawdzić swój stan zdrowia. Wypukłe i zaokrąglone paznokcie mogą oznaczać niedotlenienie organizmu, które może być skutkiem choroby płuc i oskrzeli. Płaskie lub wklęsłe mówią o niedokrwistości w wyniku niedoboru żelaza. A co jeśli paznokcie zaczynają się wydłużać w dziwny sposób? Płytka jest wypukła, a na końcach ulega zgięciu? Przyczyną może okazać się urazy, łuszczycę, a nawet łysienie plackowate.

Zadbaj o swoje włosy i paznokcie z WIMIN!

Niektórym zmianom paznokci można zaradzić. Wystarczy odpowiednia suplementacja witamin i minerałów, aby pozostały one piękne i zdrowe. Wybierz suplement diety dla kobiet WIMIN Zdrowy Blask. W naturalny sposób zadbasz nie tylko o swoje paznokcie i włosy, ale również blask swojej cery.

Artykuł zewnętrzny