Płyn micelarny – jak działa i dlaczego jest tak popularny?

Kosmetyki micelarne cieszą się niesłabnącą popularnością – w czym tkwi ich sekret? To zupełnie nowa technologia, która pozwala na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, bez konieczności używania agresywnych detergentów. Jak to wszystko działa? Odpowiadamy na pytania!

Co to właściwie są micela?

Odpowiednio dobrany płyn micelarny to must have – zwłaszcza  w pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej. Będzie obchodził się z nią o wiele delikatniej niż woda i pomoże pozbyć się wodoodpornego makijażu. Specjalnie opracowane formuły nadają się do stosowania nawet w okolicy oczu i ust, czyli tam, gdzie nasza skóra jest najbardziej wrażliwa.

Jak działa taka formuła? W płynie micelarnym występują micela – czyli małe, kuliste grupy cząsteczek surfaktantów. Ich właściwości chemiczne sprawiają, że z łatwością przyczepiają się do nich cząsteczki innych substancji: np. tych, które wchodzą w skład noszonego przez nas makijażu, czy przyczepione do twarzy cząsteczki smogu. Zastosowanie miceli w kosmetyku do oczyszczania pozwala zrezygnować z wprowadzenia do formuły dodatkowego detergentu, co w bezpośredni sposób przekłada się na działanie o wiele łagodniejsze dla skóry, a jednocześnie – skutecznie oczyszczające.

Kiedy stosować płyn micelarny?

To, kiedy warto wprowadzić do swojej pielęgnacji płyn micelarny zależy od typu naszej cery i trybu życia, jaki prowadzimy. Jeżeli masz cerę tłustą lub wrażliwą, ale nie chcesz rezygnować z codziennego makijażu – być może zastąpienie żelu lub pianki do mycia twarzy takim płynem będzie strzałem w dziesiątkę? Jego łagodna formuła dobrze usunie wszystkie zanieczyszczenia i przygotuje cerę do dalszej pielęgnacji, a jednocześnie zadba o jej komfort i zachowanie bariery hydrolipidowej.

Często tradycyjne produkty do oczyszczania mają problem właśnie w tym miejscu – bardzo dobrze usuwają z naszej twarzy wszystko, także substancje dla nas pożyteczne, co prowadzi do dalszego nakręcania się spirali podrażnień i zwiększonego przetłuszczania. Wprowadzenie do pielęgnacji delikatnego płynu micelarnego pomoże przerwać to błędne koło!

Jak stosować płyn micelarny?

Istnieje kilka metod, najważniejsze, by spośród nich wybrać dla siebie tą najwygodniejszą. Najpopularniejszą metodą, polecaną często na opakowaniach przez producentów, jest ta z użyciem wacika. Nasącz go płynem micelarnym i przetrzyj twarz, w razie potrzeby czynność powtórz, a po wszystkim spłucz twarz wodą – lub użyj żelu oczyszczającego, jeżeli Twoja skóra lubi wieloetapową pielęgnację.

Możesz też położyć na twarz kilka wacików nasączonych płynem i odczekać kilka chwil – kosmetyk będzie miał czas, by rozpuścić zanieczyszczenia, a Ty będziesz potem mogła zebrać całość w sposób o wiele bardziej delikatny. Ta metoda jest polecana zwłaszcza dla osób o delikatnej cerze, która nie lubi, gdy się ją za mocno dotyka.

Są też osoby, które myją twarz płynem micelarnym w ten sam sposób, co wodą: nalewają trochę płynu na ręce i pocierają nimi twarz. To dobra metoda, jeśli nie stosujesz makijażu i potrzebujesz lekkiego odświeżenia.

Zawsze go spłukuj!

Pamiętaj jedno – płyn micelarny należy za każdym razem spłukać z twarzy przy pomocy wody lub ulubionego hydrolatu. W przeciwieństwie do toników, których funkcją jest przywrócenie odpowiedniego pH skóry i domknięcie porów, płyn micelarny jest kosmetykiem oczyszczającym i właśnie dlatego nie zaleca się zostawiania go na skórze dłużej, niż jest to konieczne.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://basiclab.shop/kategoria/plyny-micelarne

Artykuł zewnętrzny