Intensywna regeneracja zniszczonych włosów – jak powinna wyglądać?

Suche i zniszczone włosy to częsty problem, który pojawia się zwłaszcza u osób regularnie poddających swoje włosy zabiegom z wykorzystaniem wysokiej temperatury oraz po nieumiejętnie przeprowadzonych zabiegach takich jak farbowanie czy trwała. Zły stan i wygląd włosów w takich przypadkach zwykle świadczy o uszkodzeniu ich struktury, a dokładniej mówiąc wiązań keratynowych. Na szczęście zmiana nawyków pielęgnacyjnych i przeprowadzenie intensywnej regeneracji włosów zniszczonych potrafi przynieść spektakularne efekty. Jak odżywić włosy? Podpowiadamy!

Co to jest regeneracja włosów?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, na czym polega regeneracja, omówmy sobie najpierw, czym cechuje się budowa włosów. Głównym budulcem włosa jest keratyna, której cząsteczki pod wpływem działania czynników zewnętrznych, wysokiej temperatury i innych ulegają zniszczeniu. W jego składzie występuje też woda, która wykazuje ogromną tendencję do odparowywania, szczególnie przy częstym wychodzeniu na słońce lub działanie innych niekorzystnych czynników. Na kondycję włosa wpływają ponadto zawarte w nim składniki odżywcze, które dostarczamy wraz z dietą, zwłaszcza witaminy i minerały.

Zniszczone włosy mogą więc świadczyć przede wszystkim o trwale uszkodzonych wiązaniach keratynowych, odwodnieniu lub niedoborze cennych składników. Pod pojęciem regeneracja włosów kryje się więc intensywna odbudowa, dzięki której następuje poprawa włosa od środka. Do tematu w takiej sytuacji trzeba podejść kompleksowo i zadbać o włosy na każdym polu, również żywieniowym.

Poznaj naturalne kosmetyki, wegańskie odżywki do włosów wykazujące odżywczy i nawilżający wpływ na włosy od manufaktury Manu Natu dostępne na https://manunatu.pl/naturalne-odzywki-do-wlosow.

Jak wyglądają zniszczone włosy?

Zniszczone włosy są przede wszystkim suche, szorstkie w dotyku i pozbawione blasku. Wykazują tendencję do puszenia się i elektryzowania, ciężko się je układa. Ich końcówki są rozdwojone i często przerzedzone. Nawet długotrwała stylizacja nie sprawi, że takie włosy będą wyglądać dobrze. Wszystko dlatego, że ich struktura została uszkodzona, przez co nie przepuszczają wody i składników odżywczych.

Co niszczy włosy?

Wbrew pozorom lista szkodliwych dla włosów czynników jest długa:

 • stylizacja na gorąco przy pomocy suszarki, prostownicy lub lokówki,
 • silny wiatr, mocne słońce, wysoka i niska temperatura powietrza,
 • zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja,
 • nieodpowiednia pielęgnacja,
 • tarcie włosów ręcznikiem,
 • spanie z mokrymi włosami,
 • nieprawidłowe mycie włosów,
 • zła i uboga w składniki odżywcze dieta.

Mocne i zdrowe włosy to nie tylko efekt stosowania masek, odżywek i innych produktów do pielęgnacji, ale przede wszystkim szamponu o dobrym składzie i szerokim spektrum działania. Wybierz dla siebie wegański szampon do włosów od manufaktury Manu Natu dostępny na https://manunatu.pl/naturalne-szampony, który wykorzystuje potencjał naturalnych składników roślinnych i jeszcze lepiej zadbaj o swoje włosy już podczas mycia.

Regeneracja włosów – czego unikać?

Chcąc zregenerować włosy i przywrócić im dobrą kondycję, powinno się modyfikować wypisane wyżej czynniki. W miarę możliwości najlepiej zrezygnować z prostowania włosów prostownicą i kręcenia lokówką. Przynajmniej na jakiś czas można odpuścić też koloryzację i inne tego typu zabiegi. Oprócz tego trzeba wyeliminować wszystkie błędy pielęgnacyjne, w tym m.in. kładzenie się z mokrą głową, pocieranie włosów ręcznikiem po myciu czy czesanie i szarpanie mokrych włosów.

Regeneracja włosów – jak odbudować zniszczone włosy?

Regeneracja włosów w domu powinna obejmować zmianę diety i włączenie odpowiednich produktów odżywczych do codziennej pielęgnacji. Staramy się bilansować dietę tak, aby dostarczała organizmowi witamin i minerałów cennych dla włosów. Po każdym myciu powinno się nakładać odżywkę na włosy. Kilka razy w tygodniu warto też stosować intensywnie odżywczą i regenerującą maskę, którą można trzymać na włosach nawet i 30 minut.

Domowe sposoby na regenerację włosów

Sprawdzone domowe sposoby na zniszczone włosy, które warto wypróbować, to m.in.:

 • sauna przy pomocy suszarki owiniętych ręcznikiem włosów z nałożoną maską,
 • zakładanie specjalnego czepka termicznego na głowę po nałożeniu odżywki lub maski,
 • olejowanie włosów przy pomocy oleju dobranego do porowatości włosów,
 • robienie domowych masek przy pomocy jajka czy majonezu.

Artykuł zewnętrzny