Jak chronić dłonie zimą przed przesuszeniem

Skóra na dłoniach jest narażona na ciągłe przesuszenie. Przyczyn jest mnóstwo, ale najmocniej problem ten dotyka osoby mające częsty kontakt z wodą. Kolejna przyczyny suchych dłoni to przebywanie w ogrzewanych pomieszać oraz niskie temperatury. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pielęgnować swoje dłonie, aby zabezpieczyć je przed przesuszeniem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Dlaczego skóra nas dłoniach staje się sucha

Jak zostało wspomniane we wstępie, jest bardzo dużo przyczyn przesuszenia skóry dłoni. Przede wszystkim narażone są na to te osoby, które wykonują dużo prac domowych lub pielęgnują przydomowy ogródek. Jeśli wykonujesz te czynności w rękawiczkach ochronnych, to w pewien sposób chronisz ręce przed przesuszeniem. Ale czy zawsze o nich pamiętasz? A jeśli nawet, to i tak kontakt skóry przez dłuższy czas z tworzywem sztucznym może prowadzić do suchości czy innych problemów skórnych.

Silne detergenty i woda również mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję skóry dłoni. Wybieraj wysokiej jakości, bezpieczne preparaty lub szukaj domowych sposobów na domowe porządki. Ogranicz kontakt z twardą wodą i tą gorącą, która również wpływa nie korzystnie na skórę. Jeśli za oknem temperatury gwałtownie spadają, pomyśl o ciepłych rękawiczkach i odpowiedniej pielęgnacji dłoni. Dzięki temu Twoje dłonie nawet w czasie siarczystych mrozów zachowają odpowiedni stopień wilgotności.

Troskliwa pielęgnacja to klucz do sukcesu

Ładne, zadbane dłoni to wizytówka człowieka. Zabieganie o dobrą kondycję skóry i idealny wygląd dłoni zabiegają przede wszystkim kobiety. Liczą się nie tylko paznokcie. Sucha, szara, pozbawiona sprężystości skóra wygląda nieestetycznie. Jest zaczerwieniona, czasami popękana i szorstka w dotyku. Jak to zmienić i jak się przede wszystkich uchronić przed tym problemem?

Dobre kosmetyki to podstawa

Wybierz dobrej jakości krem do rąk, który mocno nawilży i wygładzi skórę. Odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry jest konieczna, aby przywrócić jej utraconą wilgotność i blask. Dobrze dopasowany do skóry krem, pełen cennych składników odżywczych i ochronnych, na pewno pomoże Ci walczyć z problemem suchych dłoni.

Jeśli kupujesz krem do rąk, który ma nawodnić skórę, szukaj w nim składników, które wiążą cząsteczki wody. Są to tzw. humektanty. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmują min.: kwas hialuronowy, mocznik, aloes i gliceryna. Dzięki nim skóra odzyskuje wilgotność i jest wygładzona.

Obok humektantów ważne miejsce zajmują emolienty, które tworzą filtr ochronny na dłoniach. Dzięki parafinie, wazelinie oraz olejkom pochodzenia roślinnego skra dłoni jest bardzo dobrze chroniona przed nadmierną utratą wilgoci.

Kupując krem na zimę, zwróć uwagę na zawartość składników, które działają kojąco na skórę, np. alantoiny czy panteonu. Dobrze, gdy znajdują się w nim witaminy, np. E i C – neutralizujące działanie wolnych rodników oraz witaminie A, która zapobiega powstawaniu przebarwień. Oprócz tego ważna jest regeneracja, dlatego kremy mają składniki, które zmiękczają i wygładzają naskórek, np. olejek macademia, olej ryzowy czy oliwa z oliwek.

Domowy peeling i ziołowe SPA

Oprócz dobrego kremu na suche dłonie jest jeszcze coś, co pomoże Ci przyspieszyć procesy regeneracyjne dłoni. Zrób sobie peeeling na bazie oleju kokosowego, miodu lub oliwki. Natomiast elementem złuszczającym może być kawa lub cukier. Po peelingu Twoja skóra będzie oczyszczona z martwego naskórka i łatwiej wnikną w nią składniki odżywcze kremu czy innych preparatów odżywczo-nawilżających.

Troska o skórę to konieczność i nie chodzi tu tylko o względy estetyczne. Uczucie świądu, bólu, pieczenia i suchości nie jest przyjemne. Aby tego uniknąć, stosuj odpowiednią profilaktykę przez cały rok. Wtedy Twoje dłonie na pewno będą przygotowane  na każde warunki atmosferyczne.

Artykuł zewnętrzny